E-Ticarette Başarılı Kampanya Nasıl Oluşturulur ?

E-ticarette kampanya yönetimi

E-ticarette kampanya yönetimi satışlarını artırmak isteyen e-ticaret işletmelerinin iyi kurgulamak zorunda olduğu bir süreç. Ürünlerinizin ve markanızın müşteri ile olan bağını diri tutmak ve yeni kitlelere ulaşmak için en iyi yöntemlerden biri de, e-ticarette kampanya yönetimini başarıyla yapmaktır.

Kampanya oluşturmak sanılanın aksine oldukça zordur. Hedefsiz ve sıradan yapılan kampanyalar birşey kazandırmayacağı gibi, zaman ve para kaybına da neden olur. E-ticarette başarılı bir kampanya yapmak için yapmanız gerekenler.

E-Ticarette Kampanya Yönetimi’nin İpuçları

1- Kampanya İçeriğinize Karar Verin

Kampanyayı yayına alıp start vermeden önce kampanya hedefiniz doğrultusnda kampanyaya dahil edeceğiniz ürün ve hizmetlere karar verin. Seçtiğiniz ürünlerin kampanyalı fiyatlarını iyi hesapayın. Kampanya yapayım derken zarar da etmeyin. Kampanya süresince stok sorunu olmayan ürünleri kampanyaya dahil edin.

2- Kampanya Hedef Kitlenizi Belirleyin

Ürünlerinizin potansiyel alıcı kitlesini araştırın, kaç kişi satın alabilir, kaç yaşındaki tüketicilere hitap edeceksiniz, hedef kitleniz hangi bölgede? tüm detayları analiz edin. 18-25 Yaş arası bir kitleye oluşturulacak kampanya dili ile 45-60 yaş arasına oluşturulacak kampanya dil ve yaklaşımı farklıdır. Hatta kadınlar ve erkekler arasında da kampanya oluşturulmada farklı yaklaşımlar söz konusu. Yani kısaca hedef kitle analizini iyi yapın.

3- Kampanya Hedeflerinizi Belirleyin

E-ticarette kampanya yönetimi yaperken belki de ilk sırada yapılması gereken kampanya hedeflerini belirlemektir. Çünkü hedefleriniz kampanya sonunda amacınıza ulaşıp ulşamadığınız konusunda fikir verir. Kaç adet ürün satmayı planlıyorsunuz? , bu kampanyayla kaç adet yeni müşteriye ulaşmak istiyorsunuz?, bu kampanya marka bilinirliğinize ne kadarlık bir katkı sundu? bunları göz önünde bulundurun.

4- Kampanyanızı Doğru Zamanlayın

Kampanyaya start vermeden önce başlagıç ve bitiş tarihlerini net olarak belirleyin. Kampanyanın en fazla trafiği çekeceği gün ve saatleri belirleyerek o zamanlara öncelik verin. Özel günlerde (Anneler günü, sevgileler günü, babalar günü) gibi günlerde kampanyalarınızı başlatın.

5- Kampanya Bütçenizi Belirleyin

Sosyal medya ve google reklamları genellikle tıklama başı ya da günlük periyotlarla ücretlendirilir. Bütçenizi günlük saatlik olarak iyi planlayın. Günlük bütçenizi 1 saat içinde bitirmek yerine gösterim sayısını düşürüp zamana yayma daha akılcı olcaktır. Bütçe yönetimini iyi yapamazsanız bu size ek maliyetler olarak geri döner. Aşağıdaki videoda Yüksel bey Kampanyalarla ilgili çok güzel yerlere değinmiş. İzlemenizde fayda var.

Kampanya Boyunca Dikkat Etmeniz Gerekenler

1- Ürün Stoklarına Dikkat Edin

Kampanya faatliyetleri dolayısıyla satışlarınızın artacağını düşünürsek, stok sayınızın kampanya boyunca yetecek şekilde tutun. 3 günlük lanse ettiğiniz kampanyanın ilk gününde stoklarınız tükenirse, bu durum kampanyadan beklediğiniz faydanın aksine markanıza olumsuz olarak yansır.

2- Lostiği İyi Yönetin

Kampanya boyunca artan siparişlerin zamnında paketlenip müşteriye hızlı ulaştğından emin olun. Çalıştığınız kargo şubeleri ile iletişim halinde olun.

3- Müşteri Desteğine Dikkat Edin

Kampanya boyunca telefon trafiği, whatsApp trafiği, ve diğer kanallar üzerinden ulaşmaya çalışan müşteri sayısı artacaktır. Her müşteriye yanıt verebilecek şekilde müşteri destek departmanınızı güncelleyin. Hızlı dönüşlerle müşterinin memnun olduğundan emin olun.

Sonuç Analizi Yapın

Kampanya sonunda hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı kontrol edin. Oluşturacağınız diğer kampanyalar için veri toplayın. Eksik ya da yanlış yaptığınız yerler varsa düzeltip gelecek kampanyalarınız için aksiyon alın.

E-ticarette kampanya yönetimi için altın değerinde olan bilgileri sizler için anlattım. Kendi fikirleriniz ve yaratıcılığınızı da kampanyaya dahil ederek çok daha etkili kampanyalar oluşturabilirsiniz. Eğer kampanya oluşturmada yardıma ihtiyacanız olursa iletişim formundan bana ulabilirsiniz. Yorum kısmından fikir ve görüşlerinizi bildirmeyi unutmayın. Herkese bol kazançlar.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Müşteri Sadakati

E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir