“Trendyol’da Satışlarınızı Artırmak İçin Kanıtlanmış Stratejiler”

Merhaba arkadaşlar bu makalede çok sorduğunuz Trendyol satış artırma stratejilerini maddeler halinde anlatmaya çalışacağım. Birçok satıcı arkadaş satışların azlığından ya da hiç olmamasından şikayetçi aşağıda vereceğim stratejileri uygulayın sonuçlara şaşıracaksınız.

trendyol satış artırma

10 Madde de Trendyol Satış Artırma Stratejisi

1- Ürünlere video ekleyin

Ürünlerinize mutlaka kısa videolar eklemeye çalışın.Video eklenmiş ürünlerin satışa dönme olasılığı daha fazladır. 20-40 saniyelik vidolar muhakkak yüklemeye çalışın.

2- Ürünlerinizi Doğru Kategoriye Ekleyin

Trendyol’dan alışveriş yapacak bir müşteri kategorileri kullanılır. Bir örnekle gidecek olursak Erkek günlük ayakkabı sattığınızı düşünelim. Kullanıcılar bunu ayakkabı > erkek günlük ayakkabı altında ararlar, siz bunu günlük ayakkabı değilde >erkek bot kategorisine yüklerseniz muhtemel satışı kaçırmış olacaksınız. Trenyol ürün yüklerken her nekadar bunun önüne geçmeye çalışsa da birçok satıcı yanlış kategoriye ürün eklemesi yapabilmekte.

3- Ürün Başlıklarını Doğru ve Seoya Uygun Oluşturun

Ürün başlıklarınız 65 karakterden uzun ya da 25 karakterden kısa olmamasına dikkat edin. Mutlaka ürün adını, markasını, rengini ve ürünle ilgili anahtar kelimeyi başlıkta kulllanın. Ürünle ilgili özelliklere başlıkta yer vermeye çalışın, ağılık, boy özellik gibi. Basit örnekle gidersek “Adidas Kahverengi günlük ayakkabı yerine ” Adidas Kaydırmaz Taban Erkek Günlük Ayakkabı” yazmak daha yerinde olacaktır.

4- Tam ve Seoya uygun ürün açıklamaları ekleyin

Ürün açıklaması eklerken müşterinin kafasında soru işareti bırakmayın. Ürünle ilgili bütün detaylara yer verin, açıklamayı okuyan müşteri tekrardan satıcıya soru sorma gereksinimi duymasın. Markası, bedeni, ağırlığı, uzunluğu, hammaddesi gibi aklınıza gelen bütün detayları verin.

5- Ürün Görsellerine Önem Verin

Yüksek çözünürlükte ve değişik açılardan çekilmiş olabildiğince yüksek sayıda ürün görseli ekleyin. Ancak şuna dikkat edin; görselleriniz internetten bulma görseller olmasın mümkünse kendi görsellerinizi ekleyin.

6- Doğru Fiyatlandırma Yapın

Müşteri neden ürünü internetten satın alır ? Ya bulunduğu yerde yoktur, ya fiyatı yüksektir yada ürün almak için yeterli zamanı yoktur, kar marjınızı koruyarak rakiplerini de kontrol ederek makul bir fiyat belirleyin. Ancak karlılığınızı herzaman göz önünde tutun.

7- Hızlı ve Eksiksiz Kargolama Yapın

İnternetten ürün satın alan her müşteri siparişi oluşturur oluşturmaz kargosunun ne zaman verileceiğini düşünmeye başlar. Mümkünse 4-6 saat aralığında kargoya vermeye çalışın. Trendyol da “hızlı mağaza” etiketi alın, bu etiketin satışlarınıza yansıması oldukça yüksek olacaktır. Hızlı kargolama yapacağım derken de eksik ya da defolu ürün göndermeyin. Paketlemeden önce mutlaka detaylı bir son kontrol yapın.

8- Mağaza Takipci Sayınızı Artırın

Mağazanızı takip edeceklere özel indirim kuponları oluşturun. Sizi takibe alan müşteri sizden tekrar alışveriş yapma ihtmali olan müşteridir. Siz her yeni ürün eklediğinizde Trendyol uygulmasından müşteriye “takip ettiğiniz mağaza yeni ürünler yükledi” ya da “takip ettiğiniz mağaza indirim yaptı” gibi bildirimler gönderir ve her bildirim ürünün satış ihitmalini oldukça artırır.

9- Müşteri Sorularına Hızlı ve Eksiksiz Cevap Verin

Ülkemide ki müşterilerde görülen en ilginç özellik siz ürünle ilgili bütün detayları verseniz bile soru soracak bir konu bulmasıdır. Yani müşteri sorularından kaçış yok bu sorulara mümkün oldğunca hızlı cevap verin. Trendyol satıcı paneli uygulmasını mutlaka telfonunuza indirin ve sorulara kısa zamanda cevap vermeye çalışın.

10- Trendyol Satıcı Panelini Aktif Kullanın

Satıcı panelinde favoriye eklenen ürünler, en çok ziyaret edilen ürünler, kuponlar ve kampanyalar gibi alanlar bulunmakta bu alanları iyi inceleyin. Raporlara göre aksiyon almaya çalışın. Bir ürün çok favoriye eklenmesine rağmen satışa dönüşmüyorsa bir sorun vardır. O ürünü inceleyip fiyat kurtarıyorsa indirim yapmayı düşünün.

Evet arkadaşlar yukarıdaki maddeleri uyguladıktan sonra Trendyol satış artırma ile ilgili probleminiz kalmayacak ve satışlarınızı katlayacaksınız. Sizler için altın değerinde olan kendi tecrübelerimle sabit bilgileri paylaştım. Umarım faydasını görürsünüz. Trendyol’un buradan okuyabileceğiniz bir anlatımı da var onu da okumanızda fayda var. Lafı uzatmadan makaleyi bitiriyorum herkese bol kazançlar. Aklınıza takılan soru olursa yorum kısmından sormayı unutmayın.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

Pazar Yerlerinde Satış Yapma

Online Pazar Yerlerinde Satış Yap(ma)!!

Merhaba, bu makalede Pazar Yerlerinde Satış Yapma ile ilgili bazı can sıkıcı konulara değineceğim. Normalde işim gereği size ”Pazar yerlerinde şöyle satış yapın, böyle stratejiler uygulayın” demem

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
trendyol_buybox_alma

E-Ticarette Buybox Savaşları

Merhaba arkadaşlar, bu makalede “buybox” kavramı üzerinde duracağım. Pazara ürün çıkarıyorsunuz ancak pazarda ürün satan tek satıcı siz değilsiniz. Sizinle beraber ayı ürünü satan binlerce firma mevcut.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
trendyol-karlılık-hesaplama

“Trendyol’da Kar Mı, Zarar Mı? Hesaplamalarla Satışlarınızı Değerlendirin”

Merhaba arkadaşlar, bu makalede size Trendyol Kar hesaplama konusunu kısaca anlatmaya çalışacağım. Kulağa basit bir konu gibi geliyor ancak birçok satıcı arkadaş yanlış hesap yapıyor. Bu yanlışın

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Makale Yorum Sayısı: 2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir