E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen son zamlardan sonra işletmeler bu konuda çözüm aramaya yönelmiş durumda.

Her ne kadar e-ticaret kargo anlaşması yapsanız da sürekli artan akaryakıt maliyetleri yüzünden ardı arkası kesilmeyen zamlara maruz kalıyorsunuz. Hatta bu zamları takip edemeyip kargo ücretlerini “alıcı öder” şekline getiren firmalar biliyorum.

Türkiyede e-ticareti kullanan tüketicilerin büyük bir bölümü “Ücretsiz Kargo” gönderimi yapan işletmeleri tercih ediyor. İşletmelerse ücretsiz kargo yaptığı zaman ciddi ciro kaybı yaşıyor. İşletmeler bu kaybı en aza indirmek için e-ticaret kargo anlaşması yaparken en makul kargo firmalarını seçmeye çalışıyor.

E-Ticaret Kargo Anlaşması Nasıl Yapılır?

E-ticaret için hangi kargo sorusuna cevap bulduktan sonra çalışmaya karar verdiğiniz kargonun en yakın şubesine giderek adetli gönderinizin olduğunu ve özel bir anlaşma yapmak istediğinizi söylüyorsunuz bu kadar. Sizden vergi levhası imza sürküsü gibi şirketinizin türüne göre evrak isteyeceklerdir. İlgili evrakları tamamladıktan sonra yıllık yada aylık bir periyotta sözleşmeniz hazırlanıyor.

Sözleşmede desi bilgileri, btk katkı payı, sms ücreti gibi detaylar yer almakta. Burada önemli olan e-ticaret kargo anlaşması yapmak değil, en uygun fiyatlı kargo anlaşmasını yapmak. Sadece tek firmayla yetinmeyin minimum 2-3 firmadan fiyat alın. Her firmanın ücretleri farklı çıkacaktır ancak en ucuz olanı kullanacağım diye kendinizi şartlamayın. Değişen fiyatlarda tüm şirketleri sitenize ekleyin ve müşteriye seçenek sunun. Ülkemizde maalesef kargo firmalarının hatalarıda satıcılar tarafından karşılanıyor.

Tek kargo ile çalıştığınız zaman müşteri ilgili firmayı sevmese de almak zorunda kalıyor ve oluşacak herhangi sorunda kötü firma ile çalıştığınız için siz suçlu gibi görünüyorsunuz. Yapılması gereken birden fazla seçenek sunmak ve müşteriye seçim yaptığınız kargo ile gönderdik diyebilmek.

E-Ticaret Kargo Anlaşması Yapmak Neden Önemli?

Biliyorum makale boyunca artan akaryakıt fiyatlarından çok bahsettim ancak e-ticaret kargo anlaşması yapmaktaki temel amacımız bu zamlardan en az etkilenmek. Maddeler halinde kargo anlaşmasının öneminden bahsedersek.

 • Düzenli ve yüksek sayıda gönderi yaptığınız için daha az ücret ödersiniz
 • Fiyatı istediğiniz seviyelere çekerek ücretsiz gönderim yapma imkanınız olur
 • Ürünlerinizde “Ücretsiz Kargo” vurgusu yaparak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Kargo Anlaşması Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kargo anlaşması yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar var. Bunlara kısaca bakalım.

 1. Teslimat Süreleri ve teslim bölgeleri
 2. Fiyatlar ve ödeme zamanı
 3. Kapıda Ödemeli gönderiler için oluşacak ek ücretler
 4. Hasarlı gönderilerde tazmin işlemleri

Yukarıdaki maddelere mümkün olduğunca dikkat edin. Bazı kargo firmaları belirli bölgelere hiç gitmezken bazı kargo firmaları hafta 1-2 gün dağıtım yapmakta. Sözleşme yaptığınız şubeden teslimat bölgeleri ile ilgili detaylı döküman isteyebilirsiniz. Kapıda ödeme yapacaksanız her firmanın tahsilat için aldığı komisyonlar farklı en uygun komisyonlu kargo ile kapıda ödeme yapmayı düşünebilirsiniz.

Kargo firmaları oluşan hasarları tazmin etme konusunda maalsef çok istekli değiller. Bu durum hasarın satıcı tarafından ödenmesiyle sonuçlanıyor. Yani kar edeyim derken gitti geldi ve ürün zararı derken.. epeyce bir zararla karşı karşıya kalıyorsunuz. Çalışacağınız şubeyle tazmin prosedürlerini tüm detayları ile görüşün.

Ücretsiz Kargo Sağlamanın Satışa Etkisi

Daha önce müşteri profilleri isimli bir makale yazmıştım orada e-ticarette müşteri profillerini detaylı anlattım. Bazı müşteriler hiç alışveriş yapma fikri yokken “bedava kargo” ibaresini görüp alışveriş yapabiliyor. Yani bedava olması psikolojik olarak alışveriş yapma güdüsünü tetikliyor.

Müşteriler ürün fiyatının pahalı olmasından ziyade kargonun bedava olmasına odaklanıyor. Yani sizden ürün alan müşteri fiyat neden bu kadar pahalı demiyor. Ürüne o fiyatı vermeye istekli ancak iş kargoya geldiği zaman kargo fiyatlarına itiraz edebiliyor. Bu durumda gerekirse ürün fiyatına biraz dokunup kargoyu ücretsiz yapmayı düşünebilirsiniz.

Kargo fiyatlarının yükseliğinden ve sürekli artmasından şikayetçiyseniz entegratör firmalarının bunlar için çıkardığı akıllı fiyatladırma modülleri mevcut. Bu modülleri kullanabilirsiniz. Aslında kargo fiyatlandırmada birçok e-ticaret işletmesi desi bilgilerini düzgün girmedikleri için zarar ediyor. Desi bilgilerini doğru girdikten sonra kargo fiyatlarını güncellemek beş dakikanızı alır. Yeri gelmişken e-ticarete yeni başlayan arkadaşlara bir uyarı yapmak istiyorum. Apar topar başlamayın ürünlerin desilerini, raf numaralarını tüm detaylarıyla belirleyip öyle başlayın. Biliyorum bir an evvel para kazanmak istiyorsunuz ancak bu saydıklarmı eksik yaparsanız ne rafta ürünü bulabilirsiniz ne de düzgün kargo ücreti hesaplayabilirsiniz.

Online Pazaryerleri İçin Hangi Kargolar Kullanılmalı?

Pazar yerlerinde satış yapiyorsanız ilgili platformun kargo anlaşmasını kullanın. Gönderi hacminiz ne kadar büyük olursa olsun pazaryerlerinin kargo anlaşmalarının daha altında fiyat alamazsınız.

Burda birkaç detayıda hemen söyleyeyim. Eğer trendyolda satış yapıyorsanız Trendyol Express Kargo kullanabilirsiniz. Fiyatı oldukça makul ancak gönderileriniz 40desinin altındaysa. Hepsiburadada satış yapiyorsanız Hepsijet kargoyu kullanabilirsiniz tabi yine 40desi altı gönderilerinizde. Hepsijet‘in şöyle iyi bir tarafı var, eğer hepsiburada gönderilerinizi onlar taşırsa kendi e-ticaret gönderilerinizi de hepsijete verebilirsiniz. Hepsi burada anlaşmasından kendi e-ticaret gönderilerinizi de taşıyorlar.

Trendyol Expres Kargonun Avantajları

 • Platformda en uygun ücretli taşıyan şirkettir
 • Diğer kargolara göre teslimatı hızlıdır
 • Kayıp ya da hasarlı ürünlerde tazmin işlemlerinde zorluk çıkarmazlar

Trendyol Expres Kargonun Dezavantajları

 • 40Desi üstü gönderileri taşımazlar
 • Ürün toplama ekibi kargoları almaya çok erken saatlerde gelir
 • Diğer kargolardan aldığınız sarf malzemeleri tedarik edemezssiniz. (Kargo poşeti, fatura cebi vs..)
 • Şubeleşme olmadığı için dağıtım ağı zayıftır.

HepsiJET Kargonun Avantajları

 • Hepsiburada için en uygun fiyatlı gönderiyi yapabilirsiniz
 • Teslimatları hızlıdır
 • Kayıp ya da hasarlı ürünlerde tazmin konusunda zorluk çıkarmazlar
 • Kendi e-ticaret gönderinizi hepsiburada anlaşması fiyatlarından taşırlar

HepsiJET Kargonun Dezavantajları

 • Yine 40desi üstü gönderilerinizi taşımazlar
 • Ürün toplama ekibi erken saatlerde kargoları teslim almaya gelir
 • Diğer kargolardan aldığınız sarf malzemeleri tedarik edemezssiniz. (Kargo poşeti, fatura cebi vs..)
 • Şubeleşme olmadığı için dağıtım ağı zayıftır.
 • Karşı ödemeli gönderi yapamazsınız

Sonuç Olarak E-ticaret İçin Hangi Kargo

E-ticaret için hangi kargo? sorusuna çalıştığınız sektöre karar vermeniz mantıklı ancak bana kalırsa çalışmanız gereken minimum üç farklı kargo şirketi olması gerekir. Bunlar;

 • Kırsal bölgelere teslimat yapabilmeniz için PTT Kargo ile çalışmak zorundasınız
 • Geniş bir kargo ağı ve desi sınırlaması olmadığı için Yurtiçi, Sürat, Aras gibi firmalardan biriyle çalışmalısınız
 • Kendi E-ticaret siteniz için küçük Desili ürünlerde Hepsijet Kargoyu Uygun fiyatlı olduğu için kullanmalısınız.
 • Yüksek desili fazlaca ürününüz varsa yine HepsiJet XL kullanmayı ihmal etmeyin.

Bonus Bilgiler

Bonus-1: Hiç bir kargo firmasına güvenmeyin ve göndermeden önce yüksek desili ürünleri kendiniz ölçüp desi bilgilerini kaydedin. Kargo firmasının kurumsal sayfasından not aldığınız desi bilgileri ile onların ölçtüğü desi bilgileri tutarlımı kontrol edin. Tutmuyorsa itiraz edin.

Desilere itiraz ederek %30 oranında ücret iadesi almışlığım var. Çoğu firma çalışanı paketlerin desilerini ölçmeden tahmini sisteme giriş yapmakta bu da size maddi kayıp olarak dönüyor.

Bonus-2: Ürünlerinizi teslim ederken imza karşılığı teslim edin. Mümkünse kameraların gördüğü şekilde teslim edin. Kargo firmasının götürüp kaybettiği daha sonra bizde değil diyerek tazmine yanaşmadığı ürünleri kamera görüntüleriyle ispatlayıp tazmin etmişliğim var.

Bonus-3: Kargo firmalarının tanımladığı ekrandan sürekli olarak gönderilerinizi kontrol edin. Müşteriniz olmayan isimlere sizin adınıza kargo gönderimi olmuşmu ara ara kontrol edin. Bazı kargo firmaları iyi anlaşmanız varsa daha uygun fiyata gitsin diye haberiniz olmadan sizin adınızı kullanarak gönderim yapabiliyor. Yasa dışı gönderim olursa başınız ağrıyabilir.

Bonus-4: Mümükünse Faturalarınızı E-fatura olarak isteyin ve ödemelerinizi ilgili kargonun kurumsal hesabına yapın. Hiç bir kargo çalışanı ya da şube müdürünün adına ödeme yapmayın. Sonuçda ödeme yapılmadı diyip tekrar isteyebilirler.

Müşteri Memnuniyeti Açısından Kargonun Önemi

Türkiyede maalsef her E-ticaret kullanıcısının kargo şirketleriyle kötü bir deneyimi muhakkak olmuştur. İsterseniz bütün kargo şirketleriyle çalışın müşteriyi kargo konusunda tatmin edemeyeceksiniz. Yapmanız gereken birden fazla seçenek sunmak. İstediğiniz kadar paketlemeyi iyi yapın kargo firması kötüyse size de kötü yorum gelecektir.

Gerekirse ürün fiyatını biraz yüksek tutup kaliteli firmalarla çalışmaya özen gösterin zira müşteri kargoyu değil sizi bilecektir. Müşterinin sistemden kendi seçtiği kargoya ürünün vermeme rağmen “Neden kötü firmayı kullanıyorsunuz” diye çok serzeniş duydum. Anlayacağınız ağzınızla kuş tutsanız Türkiyede müşteriyi memnun edemezsiniz.

Kargo konusunda aktardığım bilgiler üstünkörü değil bizzat yaşanmış bilgilerdir. İnternette okuduğunuz çoğu makale boş ve tatmin edici bilgilerden maalesef uzak. Size tavsiyem deneyimlemiş kişilerin bilgilerini dikkate alın. Yorum kısmından fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın. Bol kazançlar.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Müşteri Sadakati

E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticarette sepeti terk etme

E-Ticarette Sepet Terk Etme Oranları Nasıl Düşürülür?

Merhaba arakadaşlar bu makalede Sepet terk etme oranı hakkında konuşacağız. Siteye trafik çekmek için onca çaba harcadıktan sonra müşterinin sepeti terk etmesi oldukça can sıkıcı. Çoğu E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir