E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

E-ticarette Sadık Müşteri

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan e-ticaret işletmeleri mevcut müşterileri nasıl devamlı müşteri haline getirebiliriz onun hesabını yapmaktalar.

E-ticarette müşteri sadakati fiziksel işletmeler kadar kolay değil ancak bunu oluşturmak imkansız da değil. Müşterilerin size ve markanıza karşı güven duymasını sağlamalı ve onlara aidiyet duygusunu hisstirmelisiniz. E-ticarette Müşteri Sadakati oluşturabilmeniz için yapmanız gerekenleri bu makalede anlatacağım.

E-Ticarette Müşteri Sadakati Nedir?

Müşteri sadakati işletme ve müşteri arasında oluşan ve müşteride tekrar tekrar alışveriş yapma isteği oluşturan olgular bütünüdür. Başarı ile kurgulanmış bir müşteri sadakat programı işletmenin ve markanın imajı için oldukça önemlidir. Markanız binlerce gönüllü müşteri tarafından ağızdan ağıza yayılacaktır. Her sadık müşteriyi kendi sosyal çevresiyle beraber düşünürsek belki de en etkili pazarlama stratejilerinden daha başarılı bir pazarlama aracı olacaktır.

Kim Bu Sadık Müşteriler?

Peki hangi müşterileri sadık müşteri olarak nitelendirebilirsiniz bir de buna bakalım.

Sadık Müşterilerin Özellikleri

  • Sürekli sizden alışveriş yapanlar
  • Sosyal Medya ve diğer platformlar üzerinden sürekli etkileşim halinde olanlar
  • Kendi sosyal çevrelerinden size müşteri yönlendirenler
  • Aldıkları ürünü etkin şekilde kullanıp geri bildirim yapanlar

E-Ticarette Müşteri Sadakati Sağlamak İçin Yapılması Gerekenler

1- Sağlam ve Zamanında Kargolama Yapın

Herseyden önce müşteri davranışlarını iyi kavramınız için “Müşteri Profilleri” isimli makalemi mutlaka okuyun. İnternetten sipariş veren müşteri ürünün ivedilikle kendine ulaştırılmasını bekler. Müşteri sadakati oluşturmanın ilk adımı sizinle tanışma siparişi denebilecek müşterinin ilk beş siparişini hızlı ve özenli paketlereyek göndermektir.

İlk beş siparişten sonra müşteride iyi bir izlenim bırakırsanız müşteri daha sonra yapacağınız ufak çaplı hataları görmezden gelecektir. Burada önemli nokta sağlam paketleme ve hızlı gönderimdir.

2- Her Kanaldan Etkileşim İçinde Olun

Dialog kurmak insanları birbirine yaklaştırır. Konu e-ticaret olunca buda farklı şekillerde oluyor, Müşteri ile yüzyüze gelmeseniz bile WhatSapp, Sosyal Medya, Canlı Destek, Telefon hatları gibi kanallardan iletişim içinde oluyorsunuz.

Müşteri ile olan ilişkilerinizde samimi olduğunuzu hissettirin. Ürünle alakalı sorularına hızlı ve doğru cevaplar verin. Kararsız kaldıkları ürünlerde onlara yol gösterici olun. Değer gören, ilgilenildiğini anlayan müşteri sadık müşteriniz olacaktır.

3- Kaliteli Bir E-ticaret Deneyimi Sunun

Öncelikle E-ticarette müşteri sadakati oluşrmak için nasıl bir alışveriş deneyimi sunmanız gerektiğini anlatacağım ancak ilk olarak “Kullanıcı Dostu E-ticaret Sitesi” isimli makalemi okuyun.

Müşterilere hızlı, aradıklarını kolay bulabilecekleri, ödeme yaparken zorlanmayacakları bir site oluşturun. Aksi taktirde müşteri sepeti terk edecektir. Yine “sepeti terk etme oranlarını düşürmek” ile ilgili makaleyi de mutlaka okuyun.

4- Sadık Müşterilerini Ödüllendirin

Bankacılıkta kullanılan bonus, world puan, chippara gibi müşteriye kazandıran kampanya modelleri sunun. Belirli bir rakamın üstünde sepet tutarı olan müşterilere puan kazanma fırsatı verin. Özel günlerde kullanmaları için indirim kuponları oluşturun. X alana Y %25 indirimli gibi kampanya modelleri ekleyin.

Basit gibi görünse de en etkili yöntemlerden biri olan kargo paketlerinin içine küçük hediyeler ekleyin. Siparişleri ulaştıktan sonra kısa telefon aramaları yaparak alışveriş deneyimi ve ürünler hakkında konuşun. Yani onlara önemli olduklarını hissettirin.

5- Satış Odaklı Değil Müşteri Odaklı Olun

Her işletmenin amacı kuşkusuz kar etmektir fakat odak noktanız müşteri olursa satış kendiliğinden gelir. Yani müşteriye sadece indirim, kampanya ya da stok bilgisi içeren iletiler göndermeyin. Demek istediğim müşterinin özel günlerini ve anlarını unutmadığınızı bildirin.

Onlara doğum günlerinde tebrik mesajı iletin yani sizin için özel olduklarını hissettrin. Yeni evlenen sadık bir müşterinize çiçek göndermek gibi sizi hatırlatan eylemlerle yanlarında olun.

6- Sosyal Medyayı Aktif Kullanın

Sosyal medyayı aktif kullanarak müşteriye kendinizi hatırlatın. Sosyal medya kullanımının çılgınlık seviyesine geldiğini düşünürsek stoğa girin bir ürünü ya da yeni gelen bir ürünü sosyal medya aracalığı ile duyurarak sadık müşterilerinizle etkileşime geçin.

Her ne kadar bilgilendirme e-postaları, smsler atıyor olsanız bilebunların hiç birisi sosyal medya kadar etkili değildir. Sizi uzun zamandır takip eden ve satın alma eylemi gerçekleştirmemiş potansiyel müşterilere ulaşabilirsiniz. Sadık müşterileriniz içinde bekledikleri ürünün geldiğini haber verebilirsiniz.

Sonuç olarak müşteri sadakati kazanmanın farklı yolları olsa da temel olarak yapmanız gerekenleri yazdım. Oracle kendi sitesinde bu konu hakkında daha detaylı bir makale yayımlamış vaktiniz olursa onuda okuyun derim.

Yorum Kısmından Fikir, öneri ve yorumlarınızı göndermeyi unutmayın. Herkese bol kazançlar.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticarette sepeti terk etme

E-Ticarette Sepet Terk Etme Oranları Nasıl Düşürülür?

Merhaba arakadaşlar bu makalede Sepet terk etme oranı hakkında konuşacağız. Siteye trafik çekmek için onca çaba harcadıktan sonra müşterinin sepeti terk etmesi oldukça can sıkıcı. Çoğu E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir