Online Pazar Yerlerinde Satış Yap(ma)!!

Pazar Yerlerinde Satış Yapma

Merhaba, bu makalede Pazar Yerlerinde Satış Yapma ile ilgili bazı can sıkıcı konulara değineceğim. Normalde işim gereği size ”Pazar yerlerinde şöyle satış yapın, böyle stratejiler uygulayın” demem gerekirdi. Fakat temel mottomuz dürüstlükse eğer madalyonun diğer yüzünü de göstermem gerekli.

Pazar Yerlerinde Satış Yapma yeni kurulmuş işletmeler için kendi markalarını oluşturup E-ticaret sitelerine trafik çekene kadar mantıklı gibi görünüyor. Fakat bu platformda satış yapmak bazen düşündüğünüz kadar karlı olmayabilir.

Pazar yerleri için işler tıkırında sadece aracılık edip istediği komisyonları da alıyor. Peki satıcılar için durum ne biraz bakalım. Tabi anlatacağım durumlar sektöre, firmanın büyüklüğüne göre gibi değişkenlik gösterecektir. 100 liraya aldığınız ürünü en az kaça satarsanız gerçekten karlısınız? Kar hesaplama ilgili daha önce bir makale yazmıştım. Burada işin Matematik kısmına girmeyeceğim.

Yukarıdaki giderleri düşüşündüğünüz zaman minimum 5X fiyatına Satmanız gerekli. Bu işte sizden başka herkes kazanıyor size cüzi bir kar kalırsa şükredin.

Satış Yapınca Kimler Kazanıyor?

 • E-ticarete başladınız Faturaları elle kesmek zor fatura entegratörleri kazanıyor
 • O kadar ürünü manuel listelemek de zor Entegrasyon firmaları kazanıyor
 • Kargo firmaları kıra döke taşıyarak kazanıyor
 • Pazar yerleri yüksek komisyon oranıyla zaten kazanıyor
 • Profesyonel yapmak istiyorum diyip ajansla anlaşıyorsunuz onlar kazanıyor

Peki bu kadar kazanan varken kaybeden kim? Tabiki satıcılar.. Beş farklı gruba para kazndırıyorsunuz fakat kendi kazancınıza baktığınızda buna değiyor mu? Eğer geliş fiyatına %20 – 50 arası ekleyerek ürün satmaya çalışıyorsanız büyük ihtimalle astarı yüzünden pahalıya geliyordur. Tabi her işletme oturup kendi hesabını yapmalı.

Pazar Yerlerinde Satış Yapmanın Dezavantajları

 • Yüksek Komisyon Oranları
 • Kategoriye göre değişen uzun vade süreleri vade sürelerini bu bağlantıdan inceleyebilirsiniz.
 • Uygulanan cezai işlemler
 • İadelerle zarara uğratılmak
 • Erken ödeme adı altında kesintilerle (eğer isterseniz) sizin paranızı size erken ödemeleri

Pazar Yerlerinde Satış Yapmanın Avantajları

 • Daha fazla müşteriye ulaşırsınız
 • Daha uygun fiyatlı kargo gönderebilirsiniz

Burda yanlış anlaşılmasın amacım Pazar yerlerini kötülemek değil. Amacım bu platforma hevesle giren girişimci arkadaşlara yol göstermek. Zaten sözleşme imzalayarak hükümleri kabul etmiş oluyorsunuz.

Çıldırtan Pazar Yeri İadeleri

İadeler elbette olacaktır. Yanlış ya da hasarlı ürünler kullanıcıya ulaştığı zaman bunların iadelerine herkes tamam diyor. Fakat bir de saçma sapan iadeler var nedir bu iadeler benim satmadığım bir ürün bana iade geliyor ve Trendyola durumu görselleriyle beraber iletmeme rağmen iade müşteri lehine onaylanıyor.

Müşteri temsilcisine durumu sorunca doğru ürün gönderdiğimi ıspatlamam gerekiyormuş. Ürünün paketlerken kamera görüntülerini iletiyorum o ürünün aynı müşteriye ait oldugundan emin olamıyorlarmış. Paketlemeden önce kutu üzerinde görsel iletiyorum o anlık çekilmiş diyorlar.

Anlayacağınız amaçları üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. İadeyi müşteri lehine onaylamak için ellerinden geleni yapiyorlar. Ürün listeme bakın ben o ürünü daha önce satmış mıyım diyorum. Öyle bir uygulamamız yok diyorlar. Gelde çıldırma…!!!

Bir diğer iade olayı ise tüketici iade ederken iade nedenini doğru seçmiyor. Müşteri bir an evvel parasını geri alma peşinde. Eğer gelen iade sebeplerine itiraz etmezseniz Trendyolun saçma sapan ceza faturalarına maruz kalırsınız. Müşteri daha uygun fiyata bulup iade ediyor ama iade nedenini “Yanlış ürün gönderimi” olarak seçiyor. Bu durumda siz görselleriyle doğru ürün olduğunu anlatmaya çalışıyorsunuz…

Aynı olayın hepsiburada versiyonuna bakalım. Yine farklı ürün iade edildi ancak bu sefer durum dah da vahim benim ürünüm 1000TL bana gelen ürün 300TL okadar a değillerdir diyip iadeyi red ettim. Ertesi gün iade onaylanmış bir hışımla ticket açıp durumu sordum. Müşteri memnuniyeti için insayatif alıp onayladık. Peki benim zararım ne olacak? Tam iki gün süren ticket trafiğinden sonra gelen ürünün daha ucuz olduğuna inandılar ve hepsiburadaya fatura etmemi istediler.

Yani arkadaşlar hakkımı aramasaydım hepsiburadanın saçmasapan politikaları gereği zarar etmiştim. Müşterinin memnuniyetini düşünen firma neden iş ortağının memnuniyetini düşünmez

Sonuç Olarak Pazar Yerlerinde Satış Yapmalı mıyım?

Eğer sattığınız ürün maliyetine X4 Kar ekleyince satabilecek durumdaysanız, o fiyatlarla rekabet edebiliyorsanız satın. Bunun hesabı sektöre göre değişiyor. Ancak dövizle ürün alıp %20-30 kar marjı ile satış yapıp 28 gün ödeme bekleyecekseniz bence bu platformlarda satış yapmayın. Pazar yerlerine vereceğiniz komisyon yerine o bütçeyi reklama ayırıp kendi markanızı büyüterek E-ticaret sitenize yatırım yapın.

Daha anlatabileceğim çok trajikomik durum söz konusu fakat makaleyi uzatmamak adına burada sonlandırıyorum. Sizde konuyla ilgili görüşlerinizi yorum kısmından yazmayı unutmayın. Bol kazançlar..

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

trendyol_buybox_alma

E-Ticarette Buybox Savaşları

Merhaba arkadaşlar, bu makalede “buybox” kavramı üzerinde duracağım. Pazara ürün çıkarıyorsunuz ancak pazarda ürün satan tek satıcı siz değilsiniz. Sizinle beraber ayı ürünü satan binlerce firma mevcut.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
trendyol_satis_artırma

“Trendyol’da Satışlarınızı Artırmak İçin Kanıtlanmış Stratejiler”

Merhaba arkadaşlar bu makalede çok sorduğunuz Trendyol satış artırma stratejilerini maddeler halinde anlatmaya çalışacağım. Birçok satıcı arkadaş satışların azlığından ya da hiç olmamasından şikayetçi aşağıda vereceğim stratejileri

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
trendyol-karlılık-hesaplama

“Trendyol’da Kar Mı, Zarar Mı? Hesaplamalarla Satışlarınızı Değerlendirin”

Merhaba arkadaşlar, bu makalede size Trendyol Kar hesaplama konusunu kısaca anlatmaya çalışacağım. Kulağa basit bir konu gibi geliyor ancak birçok satıcı arkadaş yanlış hesap yapıyor. Bu yanlışın

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir