E-Ticaretin Kanayan Yarası: “Kapıda Ödeme”

E-ticarette Kapıda Ödeme Sistemi Nedir?

E-ticaret siteleri müşterilerine kolaylık sağlamak amacıyla birden çok ödeme alma sistemi kullanır, bunlardan biri de e-ticarette kapıda ödemedir.

e-ticarette kapıda ödeme

E-ticarette Kapıda Ödeme: Satın alınan ürün ücretinin adrese geldiği zaman kargo görevlisine ödenmesidir.

Ülkemizde maalesef e-ticaret yeterince şeffaf yapılmadığı için e-ticarette kapıda ödeme oldukça revaçta bir yöntem. Kredi kartı bilgilerinin ele geçirilmesi ya da ürünün gelmeyeceğinden endişe eden müşteriler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ben bu makalede konuyu satıcılar açısından ele alacağım.

Kapıda Ödemenin Avantajları Nelerdir?

  • Sanal ortamda kredi kartı bilgilerini kullanmak istemeyen müşterilere satış yapmanızı sağlar.
  • İstediği ürünün gelip gelmemesinden ya da dolandırıcılığa maruz kalmak istemeyen müşterilere satış yapmanızı sağlar.
  • Üründe oluşan hasar varsa müşteri tarafından teslim alınmaz ve müşteri exra iade değişim işlemleriyle uğraşmak durmunda kalmaz.
  • İlk alışverişini yapan müşteride güven duygusunu oluşturur.

Kapıda Ödemenin Dezavantajları Nelerdir?

  • Kargo firması bu işleme aracılık ettiği için ek olarak ücret kesintisi yaşarsınız.
  • Müşteri ücretini ödememe’nin verdiği rahatlıkla siparişini teslim almama ihtimali artar.
  • Teslim alınmayan gönderilerde ek kargo ücreti ödersiniz.
  • Teslim alınmayan gönderiler için harcadığınız zaman ve paketleme maliyeti zarar verir.
  • Kargo görevlilerinin nakit tahsilat yapmamak için gönderiyi teslim etmekte isteksiz davranırlar. (Bozuk para yok, para üstü veremiyorum gibi nedenler.)

Peki Neden “Kanayan Yara?”

E-ticaret işiyle 15 yıldan fazla uğraşmış biri olarak, rahatlıkla söyleyebilirim ki “Kanayan yara” tabiri yersiz değil. Onca zaman ve emek harcayın Karşılığında siparişlerin %15i geri gelsin üstelik sudan sebeplerle. Maalesef tüketiciler satıcının zararını umursamaz vaziyette sipariş verip ürün yola çıkınca iptal etmekteler. Ne de olsa yasalar onlardan yana. Sattığınız ürünlerde kar marjını yüksek tutarak bu zararı minimuma indirmeye çalışın. Eğer olmuyorsa tamamen vaz geçin kapıda ödeme yapmaktan. Keyfi olarak ürün satın alıp zarara uğratılıyorsunuz. Hesabınızı iyi yapın derim.

Sonuç Olarak E-ticarette Kapıda Ödeme Yapmalı mıyım?

Arkadaşlar e-ticarette kapıda ödeme sisteminin avantaj ve dezavantajlarını anlattım. Kararı siz verin. Ama bana soracak olursanız ürünleriniz hacim olarak küçükse yani gidip geldiği zaman sizi az zarara uğratacaksa kapıda ödemeli satış yapın. Sattığınız ürünler hacim olarak büyük ve plastik ya da cam gibi kırılmaya meyilli ürünlerse çalışmayın derim. Eğer yeni kurulmuş bir firmaysanız piyasada adınızdan söz ettirene kadar kullanabilirsiniz ancak 1 yıldan fazla süreli kapıda ödeme sistemini kullanmanızı önermem. Herkese bol kazançlar. Yorum kısmından fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Müşteri Sadakati

E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir