E-ticarete başlamak için gerekenler nedir? E-ticarete nasıl başlanır?

 Merhaba, arkadaşlar bu makalemde size e-ticarete nasıl başlanır? ve E-ticarete başlamak için gerekenler nelerdir? Sorularının cevaplarını vermeye çalışacağım. Detaya geçmeden önce belirteyim ki bu makalede sıfırdan e-ticarete başlamak için yapmanız gerekenler anlatılacaktır.

e-ticarete nasıl başlanır
e-ticarete-nasıl-baslanir

10 Adımda E-ticarete başlamanız için gerekenler;

1. Şirket kurmak

Sıfırdan e-ticarete başlıyorsunuz ve yapmanız gereken ilk şey yasal bir zorunluluk olan şirketinizi kurmak. Başlangıç için şahıs şirketi size uygun olabilir ancak; buna mali müşavirinize danışarak karar verin.

2. Satacağınız ürün ya da ürünlere karar verin

Eğer satmak istediğiniz belir bir ürün ya da ürün grubuna kar vermediyseniz. Hedef kitlenize göre çok satan ürünleri araştırıp buna göre karar verin, fakat şunu da unutmayın çok satıyor diye rekabeti fazla bir ürün gurubuna girmektense, rekabeti düşük bir niş ürüne yönelmek daha mantıklı olacaktır.

3. Tedarikçi anlaşmaları yapın

E-ticarete hızlı ve etkili bir giriş yapmak isterseniz tedarikçilerle anlaşmanızı yapın. Anlaşma yaparken rakip analizi ve karlılığı mutlaka hesap edin.

4. Lojistik alt yapınızı oluşturun

Hangi kargo firmaları ile çalışacaksanız onlarla bağlantıya geçin ve sözleşmelerinizi tamlayın ama kargo firması seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç noktayı yeri gelmişken söyleyeyim. Ucuz taşıyor diye geç götüren ve hasar tazminine yanaşmayan firmalardan uzak durun.

5. E-ticaret platformlarına karar verip mağazanızı açın

Kendi e-ticaret siteniz için hazır altyapı mı yoksa açık kaynaklı e-ticaret alt yapısı mı kullanacaksınız buna karar verin. Hangi Pazaryerlerinde satış yapmak istiyorsanız (Trendyol, N11, Hepsiburada) mağaza başvurularınızı yapın ve mağazanızı açın.

6. Reklam ve Tanıtım için bütçe ayırın

Yeni kurulan bir işletme olduğunuzu düşünürsek ürünlerinizi tüketiciye ulaştırmak için etkili bir sosyal medya ve Google reklam kampanyası oluşturmak başlangıç için iyi yöntem olacaktır. Bunun için gerekli olan bütçeyi hazır edin.

7. Etkili bir marka stratejisi oluşturmaya odaklanın

Markalaşmak kurumsal kimliğinizin oluşmasında ilk adımdır. Rakiplerinizden sıyrılıp bir adım öne geçmek istiyorsanız mutlaka markalaşmaya önem verin. Markalaşmak sizin müşteriler tarafından fark edilmenizi ve tercih edilmenizi sağlar.

8. Satış hedefleri koyun

Kendinize günlük, haftalık, aylık ve yıllık satış hedefleri belirleyin. Rakiplerinizin ortalama ne kadar ürün sattıklarını gösteren programlar mevcut bunları edinip analiz yapın ve rakiplerin satış rakamlarına ulaşmaya çalışın. Eğer ulaşamıyorsanız neyi eksik yaptığını düşünün.

9. Danışman desteği alın

Tüm araştırmalara rağmen kafanızda oturmayan, eksik kalan konular olursa bir e-ticaret danışmanından hizmet alın. Nasıl ki işletmenizin mali işleri için bir mali müşavirle çalışıyorsanız, satışlarınız rayına oturana kadar da bir danışmanlık hizmeti almaktan çekinmeyin.

10. Sabırlı olun

Hiçbir işletme ticari faaliyetine başlar başlamaz çok yüksek cirolara ve karlara ulaşamaz. Yüksek satış rakamlarına ulaşmak için biraz zaman ve sabır gerekecek bu süreçte pes etmeden yolunuza devam edin. Her şeyi doğru yapıyorsanız başarı kaçınılmazdır.

Evet arkadaşlar maddeler halinde e-ticarete nasıl başlanır kabaca anlattım. Buradaki makalede konuyla  ilgili daha uzun bir makale mevcut zaman ayırıp okuyabilirseniz mutlaka faydalı olacaktır. Aklınıza takılan soru olursa yorumlar kısmından ya da iletişim formun dan bana ulaşıp sorabilirsiniz. Herkese bol kazançlar.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Müşteri Sadakati

E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir