E-ticaret Yapmak Kolay mıdır?

Merhaba arkadaşlar bu makalemde E-ticaret yapmak kolaymı? herkes e-ticaret yapabilir mi? gibi sorulara cevap aramaya çalışağız. Zaman zaman sosyal medyada gezinirken hepimizin karşına çıkmıştır; “Para online’da, işinizi e-ticarete taşıyın, uyurken bile para kazanın” bu ifadeleri hepimiz duyduk. Peki ama e-ticaret gerçekten bu kadar kolay mı? E-ticaret fiziki ticaretin zorluklarına ek kendi içinde dinamikleri olan bir yapı. Doğru kurgularsanız kolay, doğru kurgulayamazsanız tam bir işkence.

E-ticaretin Zorlukları

e-ticaret-zorluklari
e-ticaret ne kadar zor

1- Zaman ve Emek Harcamalısınız

Hiçbir işte olduğu gibi e-ticarette de başarı size altın tepside sunulmaz. Bunun için hatrı sayılır derece de zaman ve emek vermelisiniz. “Ben E-ticarete girdim gelsin paralar” böyle bi dünya yok zaman ayırmayacaksanız hiç girmeyin çünkü sonu hüsran olur.

2- Ekip Kurmalısınız

Birçok danışmanlık verdiğim firmada e-ticaret yapmak kolaymı? diye soru alıyorum. Ben de onlara ekibiniz var mı? diye soruyorum. Peki ekip kurmak neden bukadar önemli?. Arkadaşlar yapılan en büyük hata herşeye yetişmeye çalışmaktır. Günde 3-5 kargo sayısınız varsa tamam kendiniz biryere kadar yetişirsiniz ancak günde 40-50 kargolara ulaştığınız zaman ne olacak? Kendi başınıza müşteri desteği verecek, kendi başınıza ürün paketlemesi yapacak, kendi başınıza muhasebe süreçlerini yürütecek, kendi başınıza ürün ekleme ve fiyat güncelleme işlemleri yapacaksınız. Tüm bunlara yetişmeyeceğinize göre personel almak durumundasınız, personel de maaş, yemek, ssk derken gideriniz artacak tüm bunları göze aldınız mı?

3- Rekabete Hazır Olmalısınız

Yeni e-ticarete atıldınız ya da fiziki işletmenizi internete taşıdınız diyelim, sizinle aynı ürünleri satan onlarca hatta yüzlerce mağaza olacak ve bazıları sektörde dev firmalar olacak bunlarla yarışabilecek fiyat beliryebilecek misiniz? Tamam çok geniş bir pasta var ama geniş bir de rekabet olduğunu unutmayın.

4- Nekadar Sabırlısınız

Biliyorum ticaretin hertürlüsünde insan ilişkileri çok önemli. Ama iş e- ticarete gelince 2 kat daha fazla sabırlı olmanız gerekmekte. Ürün müşteriye ulaşana kadar müşteriler sizi darlayacak hatta küfür bile edecekler. Tüm bu süreçleri tolere edebilecek misiniz? Kargoda ürün hasar alacak suçlu siz olacaksınız, geç ulaşacak suçlu siz olacaksınız, mesai kavramına uymadan arayacaklar bakmayınca suçlu yine siz olacaksınız demem o ki; sabırsız çabuk sinirlenen biriyseniz e-ticaret size göre değil.

5- Tearikçi Ağı Kurmalsınız

Eğer fiziki mağazanızı internete taşıdıysanız zaten ürün tedarik ettiğiniz toptancı yada üreticilerle bağlantılarınız vardır. Fakat bu işe yeni girdiyseniz tek tedarikçiye bağlı kalmadan ürün tedarik edebiliyor olmasınız. Bugun ürün veren tedarikçi yarın ürün vermeyi bırakabilir ya da aşırı zamlarla sizi yorabilir, e-ticarete başlamadan önce mutlaka tedarikçi ağınızı oluşturun.

Arkadaşlar yukarıda size e-ticaretin zorluklarını anlattım, tüm bu bilgiler ışığında e-ticaret yapmak kolaymı ? Yoksa zor mu ? Kararı size bırakıyorum ama “E-ticarete nasıl başlanır” isimli makelemi mutlaka okumanızı öneririm. Herkese bol kazançlar.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Müşteri Sadakati

E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir