E-ticarette Ne Satabilirim? Sorunsalı

E-ticarete başlamayı düşünen birçok girişimci arkadaşın çok sorduğu “e-ticarette ne satabilirim ?” sorusuna yanıt vermeye çalışacağım. Daha önce “e-ticarete nasıl başlanır” isimli makalemde e-ticarete başlamanız için gerekenleri yazmıştım dilerseniz önce o makaleyi okuyabilirsiniz. E-ticarette ne satabilirim ? sorususunun cevabı en iyi yapılan ürün analizleriyle ve sizin ayırdığınız bütçe ile belirlenir, yoksa istediğiniz her ürünü satabilirsiniz bunda bir engel yok.

E-ticarette Ne Satabilirim? E-ticarette Satılabilir Ürün Özellikleri Nelerdir

  • 1- Ürünlerin hedef kitlesini belirleyin ve yeterli tüketicisi var mı yok mu kontrol edin.
  • 2- Lojistik süreci kolay olan ürünleri tercih etmeye çalışın. Çünkü kargo fiyatlarının her geçen gün arttığı şu günlerde aşırı büyük desili ürünler tercih etmeyin. Yükte hafif pahada yüksek yüksek ürünler seçin.
  • 3- Satmaya başladığınız zaman rekabet edebileceğiniz ürünleri tercih edin ve iyi bir kar marjının kalacağı ürünleri tercih edin.
  • 4- Herşey’den biraz satmak yerine niş bir ürün bulmak daha avantajlı olacaktır.
  • 5- Depolama süresi ve miadı dolacak ürünler satmamaya çalışın.

Yukarıda bahsettiğim 5 maddeyi anladık ve satacağımız kategoriyi belirledik. Şimdi sıra geldi bu ürünlerin satış durumlarına ve satış adetlerine nereden ve nasıl bakacağımıza.

İnternette Çok Satan Ürünleri Bulma

1- Pazaryerlerinde Çok Satan Ürünlere Bakın

Türkiye’de çok kullanılan pazaryerlerinden birine giriş yapalım.Trendyol, satacağımız kategori ise “Elektroknik ürünler” kategorisi olsun. Yaz aylarının gelmesiyle muhtemelen en çok satan ürünler arasında soğutucu ürünler gelecektir. Trendyol ana sayfadan çok satanlar linkine tıklayalım ve Elektronik kategorisini seçelim. Gördüğünüz gibi Soğutucu bir ürün ilk sırada. Bu tarz bir ürünü daha uygun fiyata tedarik edebilirseniz satış yapmamanız için herhangi bir engel yok. Ama mevsimlik bir ürün olduğunu göz ardı etmemelisiniz yani 3 ay içinde satamazsanız seneye kalır.

 e-ticarette ne satabilirim_trendyol

2- Yurt dışı E-ticaret Trendlerine Bakın

Yurtdışı E-ticaret sitelerinde trend olan ürünleri takip edin ve Türkiye pazarına girmiş mi girdiyse kaç satıcı var kontrol edin. Yurt dışında trend olan bir ürün muhtemelen Türkiye’de de trend olacaktır. Yine Alibabadan “Tüketici elektroniği” kategorisinden örnek bir ürünle devam edelim. Ali baba’ya girip tüketici elektroniği kısmında çok satanlara bakalım görselde de göründüğü gibi bir “masaj matı” çok satmış yapmanız gereken masaj matı şeklinde Türkiye pazaryerlerinde bu ürünü aratmak, eğer fazla satan yoksa ve ya varsa da ürününüz farklıysa bu ürünü erkenden tedarik edip pazara girebilirsiniz.

 e-ticarette ne satabilirim_alibaba_cok_satanlar

Yukarıda görselde paylaştığım ilk sıradaki masaj matını şimdi ise Trendyolda aratarak satan var mı yok mu kontrol edelim.

trendyol_masaj_mati

Görüldüğü gibi benzer ürünler olsada bulduğumuz üründen yok, yani bu ürünü erkenden tedarik edip iç pazara sokabilirseniz gayet iyi cirolar yapabilirsiniz.

3- Google Alışveriş Aramalarını Kullanın

Yine bir örnekle gidelim ve google alışverişe “tüketici elektroniği ürünleri” yazalım ve 4 yıldız ve üzeri ürünleri seçelim. Aşağıdaki görsel de de görüldüğü gibi çıkan ilk sonuçlar çok satan ürünlerdir.

 e-ticarette ne satabilirim_google cok satanlar

4- Analiz Yazımları Kullanın

Pazar yerlerinde çok satılan ürünleri keşfetmeniz için hazırlanmış bazı ürün araştırma yazılımları da mevcut, örneklersek nesatilir.com‘un ürün araştirma uygulaması ve Emperator‘un Choreme eklentisi size %90’na varan başarı oranlarıyla yardımcı olacaklardır.

5- Topluluk ve Grupları Takip edin

WhatSapp ve Facebook gruplarına girip insanlar hangi konular üzerinde konuşuyor birbirlerine hangi ürünleri tavsiye ediyorlar gözlemleyin. Bir örnekle gidecek olursak Honda marka araba modifiyecelerin gruplarına bakın hangi ürünleri araçlarına takmışlar ve birbirleriyle paylaşmışlar. Gruplarda çok beğenilen bir ürün linkine bakın nasıl hızlı yayılıyor şaşırırsınız, yani sosyal medyadan da trendleri takip edin.

Beş made ile e-ticarette ne satabilirim? sorusunu cevaplamaya çalıştım.Tabiki satılacak ürün bulmanın daha farklı yolları da mevcut ama en kolay ve iş görür yöntemleri sizin için palaştım. Aklınıza takılan soru olursa lütfen yorum kısmından sormaktan cekmeyin. Bol kazançlar.

Makaleyi Paylaş
E-ticaret uzmanı ve Front-End Web gelişticiyim.Müşterilerime stratejik çözümler sunarak başarılarını artırmalarına yardımcı oluyorum. Trendleri takip etmek ve müşterilerimle yakın çalışmak benim için önemlidir. Geniş bir e-ticaret bilgisine ve analitik bir yaklaşıma sahibim.

Benzer Yazılar

dijital pazarlama stratejileri

E-Ticarette Dijital Pazarlama ile Büyüyün

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital pazarlama ürünlerin dijital ortamlarda (Sosyal medya, web siteleri, Eposta) tanıtılıp pazarlanmasıdır. Sadece ürün değil verdiğiniz hizmetleri de tanıtılabilirsiniz ancak biz e-ticaret için dijital

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
E-ticaret için hangi kargo

E-ticaret İçin Hangi Kargo?

E-ticaret için hangi kargo firmasını kullanmalıyım sorusuna e-ticaret yapan bütün işletmeler zaman zaman yanıt aramıştır. E-ticaretin gider kalemleri arasında en büyük pay kargo giderleridir. Özellikle akaryakıta gelen

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret uzman maaşları

E-ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar?

E-ticaret Uzmanı Kime Denir? E-ticaret Uzmanı online satış sürecini yöneten, alanında uzmanlaşmış kişilere denir. Marka oluşturma, marka bilinirliliğinin artırılması ve dijital pazarlama süreçleri başlıca çalışma alanlarıdır. E-ticaret

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
e-ticaret sitesine trafik çekme

E-ticaret Sitenize Reklamsız Trafik Çekin

E-ticaret Sitesine Trafik Çekme, ürünlerinizin satılma oranını artıran en büyük etkendir. Binlerce ürünü siteye ekleyebilirsiniz, tasarımınız çok iyi olabilir ya da çok iyi fiyat belirlemiş de olabilirsiniz.

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Merchant Center

Merchant Center Kurulumu (Güncel Rehber)

Google hem e-ticaret işletmelerinin hem de tüketicilerin işlerini kolaylaştırmak için bir araç geliştirdi. E-ticaret ekosistemi bilen herkes bu aracın Merchant Center olduğunu anlamıştır. Bu makalede detaylı şekilde

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş
Müşteri Sadakati

E-Ticarette Müşteri Sadakati Oluşturma

Her iki alışverişten birinin e-ticaret üzerinden yapıldığını düşünürsek, e-ticaret işletmeleri için müşteri sadakati zorunluluktur. Rekabetin sürekli arttığı e-ticarette elde tutulan her müşteri çok önemlidir. Bunun farkına varan

Devamını oku >>.
Makaleyi Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir